POJAM ALIMENTACIJE
Izdržavanje maloletnog deteta, odnosno takozvana alimentacija, predstavlja zakonom definisanu obavezu, a koje se roditelj koji je u konkretnom slučaju dužnik izdržavanja ne može osloboditi.
Ovaj institut porodičnog prava je veoma važan, propisan je Porodičnim zakonom RS i predstavlja sa jedne strane zakonsku obavezu, a sa druge strane bi trebao da predstavlja i jednu vrstu moralne obaveze davaoca izdržavanja.
Konkretnije, kada je u pitanju izdržavanja maloletnog deteta, na strani deteta ne postoji nikakav uslov, jer maloletno dete po sili zakona ima pravo na izdržavanje (član 154. stav 1. Porodičnog zakona).
KAKO SE UTVRĐUJU POTREBE DETETA?
Pre svega naglašavamo da na potrebe deteta najviše utiče sama dob, odnosno uzrast deteta. U prevodu, nemaju iste potrebe dete od tri godine ili dete od petnaest godina. Što je dete starije, njegove potrebe se menjaju, a samim tim i povećavaju.
Ove potrebe se utvrđuju u parničnom postupku, na taj način što poverilac izdržavanja navodi potrebe deteta i prilaže dokaze za iste, dok na kraju postupka sam sud određuje koje su to stvarne potrebe deteta i na osnovu njih utvrđuje visinu izdržavanja koju je obavezan da plaća dužnik izdržavanja.
Kada kažemo potrebe deteta, najpre se misli na: hranu, odeću, obuću, sredstva za higijenu, zdravstveno stanje deteta i eventualno potrebne lekove, dodatne aktivnosti deteta (strani jezici, škole sporta, hobiji), rođendani, škola, knjige i za svaki od navedenih elemenata bi bilo neophodno proceniti novčani iznos potreban za zadovoljenje nabrojanih potreba i na osnovu te pojedinačne procene utvrditi koji bi to bio ukupni mesečni iznos odnosno suma za izdržavanje s obzirom na uzrast deteta.
KRITERIJUMI ODREĐIVANJA IZDRŽAVANJA – ALIMENTACIJE
Kriterijume izdražavanja maloletnog deteta propisuje član 160. Porodičnog zakona RS i bitan su preduslov za eventualno određivanje, ali isto tako i povećanje ili smanjenje alimentacije.
Veoma važno je napomenuti, da iako i sam zakon u prvi plan stavlja potrebe deteta, naglašavamo da se u smislu određivanja alimentacije takođe mora voditi računa i o mogućnostima dužnika, odnosno davaoca izdržavanja.
Prilikom određivanja visine ALIMENTACIJE ili prilikom podnošenja tužbe radi izmene visine izdržavanja, tj. radi povećanja ili smanjenja alimentacije, bitno je istaći da sud ceni sledeće elemente/uslove na strani poverioca izdržavanja:
– godine starosti deteta;
– zdravlje deteta;
– obrazovanje (da li pohađa osnovnu školu, srednju školu ili fakultet).
Kada govorimo o mogućnostima dužnika izdražavanja, odnosno davaoca izdržavanja, visina alimentacije zavisi od:
– njegovih prihoda;
– mogućnosti za zaposlenje i sticanje zarade;
– imovine dužnika izdržavanja (da li poseduje pokretne stvari veće vrednosti ili nepokretne stvari u svojini);
– njegovih ličnih potreba;
– njegove obaveze da izdržava druga lica.
MINIMALNA SUMA IZDRŽAVANJA
Minimalna suma izdržavanja predstavlja sumu koju kao naknadu za hranjenike, odnosno za lica na porodičnom smeštaju, periodično utvrđuje ministarstvo nadležno za porodičnu zaštitu, u skladu sa zakonom.
POVEĆANJE I SMANJENJE ALIMENTACIJE
Kada je reč o povećanju i smanjenju alimentacije, pre svega činjenica da postoje ova dva instituta govori nam o tome da jednom određena alimentacija nije nepromenljiva kategorija, već naprotiv, da promenjene okolnosti na strani maloletnog poverioca izdržavanja (deteta) ili pak na strani dužnika izdržavanja (roditelja), utiču na eventualno povećanje i smanjenje alimentacije, tj. predstavljaju razlog za promenu visine doprinosa za izdržavanje.
Dakle, jednom doneta pravnosnažna presuda, usled promenjenih gorenavedenih okolnosti, može biti osnov za podnošenje tužbe za izmenu sudske odluke, čija sadržina je upravo bazirana na dokazivanju činjenica da je došlo do promenjenih okolnosti bilo na strani poverioca izdržavanja, bilo na strani dužnika izdržavanja.
U zavisnosti od toga da li se tužbom koja se podnosi nadležnom sudu traži povećanje alimentacije ili njeno smanjenje, i u jednom i drugom slučaju neophodno je utvrditi da je došlo do promene okolnosti na osnovu kojih je doneta prethodna odluka.
Ovo pitanje je regulisano članom 164. Porodičnog zakonika RS.
Pri tome je potrebno imati u vidu da li su promenjene okolnosti koje su vezane za potrebe poverioca izdržavanja s obzirom na njegovu starosnu dob, zdravstveno stanje, troškove obrazovanja, imovinu, prihode i druge okolnosti od značaja za određivanje visine izdržavanja.
Promenjene okolnosti vezane za mogućnosti dužnika izdržavanja da utvrđenu obavezu ispunjava, mogu biti vezane za njegove prihode, mogućnosti za zaposlenje i sticanje zarade, njegovu imovinu, njegove lične potrebe, obavezu da izdržava druga lica, kao i druge okolnosti od značaja za određivanje visine izdržavanja.
NAPOMENA:
Davanja dužnika izdržavanja mimo novčanog iznosa određenog pravnosnažnom presudom nadležnog suda, odnosno preko utvrđene obaveze, smatraju se moralnom i dobročinom obavezom i ista se kao takva ne smatraju ispunjenjem obaveze izdržavanja, ni delimično ni u celosti, niti se u izvršnom postupku – ukoliko do istog dođe, uzimaju u obzir.
Ukoliko vam je potrebano zastupanje ili pravni savet, a povodom ovog pravnog problema, budite slobodni da nas kontaktirate, a mi ćemo najbolje zastupati vaše interese.